صعود به قله همهن 9 خرداد 99شرح برنامه

صعود به قله همهن

نام برنامه

صعود به قله همهن از مسیر زمستانه

تاریخ

جمعه 09/03/1399

منطقه مربوطه

منطقه لواسانات-نرسیده به روستای امامه بالا- دو کیلومتر مانده به باغ تنگه

ارتفاع شروع صعود (متر)

2100 متر

ارتفاع قله (متر)

3636 متر

مختصات قله

  N 35.56 11.32°    E 51.36 13.15°

مسیر/جبهه صعود

غربی

مسیر/جبهه فرود

شرقی

ارتفاع صعود شده (متر)

1317 متر

تجهیزات فنی مورد استفاده

طناب انفرادی- کارابین پیچ

کل مسافت پیموده شده (کیلومتر)

350/10 کیلومتر

کل زمان رفت و برگشت

12 ساعت

نحوه دسترسی از شهر مبدا تا مقصد (مربوط به برنامه های خارج از تهران)

زیرپل سید خندان-اتوبان صیاد شیرازی-اتوبان بابایی-جاده لشگرک-جاده لواسان-روستای امامه

مسافت از شهر مبدا تا مقصد

(مربوط به برنامه های خارج از تهران)

45 کیلومتر

سرپرست برنامه

آقای علایی

مسئول فنی برنامه

-

کمک سرپرست

-

نفرات شرکت کننده

تیم یک: امیررضا عبادی-غلامرضا شمسایی-اصغر شیرزاد-محمدرضا مقدم-مهرداد قیامی-پگاه صمدزاده

تیم دو:فریدون علایی-امیرعباس صادقی-شبنم خلیلی- آقای عابدی-محسن خیاطی-طیبه امینی-ساناز حسین زاده-پویان قهرمانی- علی ساجدی نیا-نوشین نقدی

عکاس برنامه

-

تهیه گزارش

پویان قهرمانی

 

 

توضیحی درباره قله
    قله همهن یکی از قله های بسیار زیبای البرز مرکزی واقع در لواسان است. این قله ۳۶۳۶ متری از شمال به دره حسندر و از شرق به قله پیرزن کلوم ۳۸۲۰ و مهرچال ۳۹۲۰ از طریق خط الراسی زیبا متصل است.

مسیر صعود
    مسیر صعود قله همهن از روستای امامه در لواسان شروع می شود وشامل دو مسیر تابستانه و زمستانه می باشد.
    مسیر صعود تیم ما مسیر زمستانه بود. این صعود در قالب گروه انجام شد که گروه اول برنامه صعود خط الراس همهن به پیرزن کلوم و در صورت داشتن زمان تا قله مهرچال را داشت و گروه دوم برنامه صعود قله همهن را در برنامه داشت.  بدلیل اینکه قصد تمرین روی تیغه ها و گرده های سنگی و همچنین صعود خط الراس را داشتیم، مسیر زمستانه انتخاب شده بود.

اجرای برنامه
    شروع برنامه مثل همیشه زیرپل سید خندان بود. (این آدرس در خودش کلمه خندان دارد که با روحیه دوستان و مربی های همیشه خندان، پرانرژی و با روحیه عالی باشگاه ایران کوهستان همخوانی دارد).
    تیم ۱۶ نفره باشگاه که از دو گروه تشکیل شده بود، گروه یک ۶ نفر و گروه دو ۱۰ نفر ساعت ۵ صبح جمعه 9 خرداد 1399 با مینی بوس و خودرو شخصی به سمت لواسان و روستای امامه حرکت کرد. ساعت ۶:۳۰ دقیقه به روستای امامه رسیدیم و با پارک کردن خودروها در روستا ساعت ۶:۴۵ دقیقه در ارتفاع 2۱۰۰ متری صعود بسمت قله شروع شد. بعد از چندین دقیقه حرکت بعد از توقفی کوتاه برای معارفه، دو گروه از هم جدا شدند و گروه یک به سرپرستی آقای عبادی از ابتدا با عبور از سنگ ها و گرده ها بسمت قله همهن و در ادامه خط الراس همهن پیرزن کلوم مهرچال حرکت کرد و گروه دو به سرپرستی آقای علایی با سرعت کمتر از مسیر نرمال بسمت قله همهن حرکت کرد. بعد از حدود یک ساعت حرکت آقای علایی به مراه خانم حسین زاده عضو جدید باشگاه از تیم جدا شدند برای آموزشهای مقدماتی و با سرعت کمتر به سمت قله اسپیدچال ۳۲۲۵ متر حرکت کردند. مابقی اعضای گروه یک به سرپرستی آقای صادقی با سرعت بیشتر بسمت قله همهن مسیر را ادامه داد. ساعت ۹:۴۵ تیم برای صرف صبحانه توقفی کوتاه داشته و بعد در ساعت ۱۰ صبح به قله اسپیدچال ۳۲۲۵ رسیدیم. بعد از استراحت و گرفتن عکس روی قله اسپیدچال گروه یک که از مسیر گرده های سنگی در حرکت بود به گروه دو رسیدند و تقریبا در ادامه مسیر هر دو گروه کنار هم حرکت کردیم و با عبور از مسیر تیغه ای ساعت ۱۴ دو گروه روی قله همهن ۳۶۳۶ متر بودند. بجز یکی از دوستان آقای ساجدی نیا که پایین تر از قله همهن از تیم جدا شد و به آقای علایی و خانم حسین زاده که به قله اسپیدچال رسیده بودند ملحق شد و بهمراه آنها از همان مسیر صعود برگشتند. دو گروه بعد از استراحت و صرف ناهار روی قله همهن حدود ساعت ۱۴:۳۰ جدا شدند و گروه یک از روی خط الراس بسمت قله پیرزن کلوم حرکت کرد و تیم دو از مسیر فرعی دره زیر قله همهن بسمت مسیر فرود قله پیرزن کلوم به پایین حرکت کرد. بعد از عبور از دره و رسیدن به پاکوب گروه به انتهای مسیر و رودخانه رسید که در آنجا آقای علایی که منتظر تیم بود با کمک آقای صادقی و فیکس کردن طناب روی رودخانه تیم را از رودخانه که حجم آب و فشار خیلی زیادی داشت عبور دادند. در نهایت تیم ساعت ۲۱ به روستای امامه رسید و با مینی بوس به سمت تهران حرکت کرد و ساعت ۲۱:۴۵ زیر پل سیدخندان برنامه ای پر از زیبایی و انرژی به پایان رسید.
    اگر به این فکر می کنید که گروه یک تا کجا پیش رفت، وقتی ما در مینی بوس داشتیم بستنی خوشمزه ای که خانم نقدی برای دوستان تهیه کرد را می خوردیم و لذت تیم یک درحال بازگشت از مسیر مهرچال بود.

*در مسیر دسترسی به آب وجود ندارد.
**در طول مسیر قله همهن و بازگشت آنتن دهی ضعیف همراه با قطعی وجود دارد.

اعضا شرکت کننده

علی ساجدی نیا - امیررضا عبادی - غلامرضا شمسائی زفرقندی - اصغر شیرزاد - محمدرضا سیاره مقدم - عباس صادقی حسن آبادی - فریدون علایی - شبنم خلیلی - فاطمه صمدزاده - عبداله قیامی ولی آباد -

آبوم تصاویر