صعود قله بارو 6 دی 98شرح برنامه

to shabnamگَ

به

 

صعود قله بارو

نام برنامه

6/10/1398

تاریخ

قلل چشمه شاهی

منطقه مربوطه

1717

ارتفاع شروع صعود (متر)

3262

ارتفاع قله (متر)

N3552.263

E5110.197

مختصات قله

 روستای کشار علیا

مسیر/ جبهه صعود

روستای واریش

مسییر/ جبهه فرود

25.4

کل مسافت پیموده شده (کیلومتر)

12:27

کل زمان صعود

 طناب انفرادي و کارابین پیچ(به تعداد)-کلنگ(تیمی)

تجهیزات فنی همراه

تهران-جاده کن-روستای سولقان-روستای کشار بالا

نحوه دسترسی از شهر مبدا تا مقصد

فریدون علایی

سرپرست برنامه

خانم ها: پگاه صمد زاده، حوریه مقصودی و شبنم خلیلی

آقایان: فریدون علایی،اصغر شیرزاد،مهدی عابدی،محمود رضا برازجانی، محمدرضا مقدم و امیررضا عبادی

نفرات شرکت کننده

پگاه صمدزاده

عکاس برنامه

شبنم خلیلی

تهیه گزارش

 

 

 

به نام خداوند هستی بخش و هدایتگر

 

استان تهران

استان تهران به مرکزیت شهر تهران، با وسعتی حدود ۱۲٬۹۸۱ کیلومتر مربّع، بین ۳۴ تا ۳۶٫۵ درجه عرض شمالی و ۵۰ تا ۵۳ درجه  طول شرقی واقع شده‌است.

از دید ناهمواری‌های طبیعی، تهران به دو ناحیه  دشتی و کوهپایه‌ای البرز تقسیم می‌شود و گستره  کنونی آن از ارتفاع ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا امتداد یافته‌است. تهران دارای اقلیم نیمه‌خشک است. در بیشتر سال‌ها، فصل زمستان نیمی از کل بارش‌های سالانه  تهران را تأمین می‌کند و تابستان نیز کمترین بارش فصول در تهران را دارد.

استان تهران از شمال کاملاً کوهستانی و از شرق و غرب نیمه کوهستانی و از جنوب کاملاً بیابانی و کویری‌ است.

این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از جنوب‌غربی به استان مرکزی، از غرب به استان البرز و از شرق به استان سمنان محدود است.

شهر تهران، برخلاف چهره شلوغ و پر هیاهو و هوای پر از آلودگی، ارتفاعات بسیار زیبایی دارد که در دل کوه های سر به فلک کشیده البرز قرار گرفته است و یکی از کوهستانی ترین استان‌های کشور  محسوب می‌شود و  حدود ۱۰۰ کوه را در خود جای  داده است کوه‌های تهران از جنس و نوع سنگ‌ها گرفته تا پوشش گیاهی متفاوت و ...، چشم نواز و زیبا است و  صعود هر کدام از قله‌ها هیجان  وحس زیبایی منحصر به فردی برای کوهنوردان به همراه دارد و بارو یکی از این قله‌های زیبا و استوار  این استان است.

 شرح برنامه:

قله بارو

واژه بارو به معنای هر گونه دیوار و حصار است و این لغت گاهی به معنای دژ نیز به کار رفته است قله بارو به ارتفاع ۳۲62 متر در منطقه البرز مرکزی یکی از قلل مناسب برای صعود در فصل زمستان  است.

قله پهنه حصار، بارو، کندرو  چشمه شاهی اسامی ۴ قللی هستند که به شکل دایره وار گرد میدانی در ارتفاع ۳۰۰۰ متری قرار گرفته اند دروسط این میدان کوهستانی امام زاده بی بی زرین قمر خاتون قرار گرفته است.

بارو در کنار قله پهنه‌حصار و کندر، مجموعه قلل چشمه‌شاهی را برفراز کوهستانی رفیع تشکیل می‌دهند که از چند جهت می‌توان آنها را صعود کرد:


دره سنگان (جاده امامزاده داود)، دره کشار (سولقان)، دره وردآورد (کرج)، روستای کندر (جاده چالوس)، روستای خور و ارنگه (جاده چالوس) ۵ منطقه یا دره‌هایی هستند که می‌توان این کوهستان رفیع را صعود کرد.

 

 طبق تقویم ورزشی ۶ ماهه دوم  باشگاه کوهنوردی ایران کوهستان صعود به قله بارو توسط سرپرست برنامه آقای علایی صبح روز جمعه  ۶ دی ماه 1398 برگزار شد. شایان ذکر است قبل از شروع برنامه درباره وسایل مورد نیاز و شرایط جسمی و روحی و مسیر صعود و فرود اطلاعات لازم  به کوهنوردان ارایه شده بود همچنین درباره شرایط جوی بررسی‌های لازم به عمل آمده بود.

در صبحگاهی زمستانی سرپرست برنامه ساعت ۵ صبح،  مسیر باند جنوب به شمال اتوبان یادگار امام تقاطع آزادی جنب ساختمان فیلتر سرکان را برای شروع صعود قله بارو در نظر گرفته بود.  که ۹ نفر بوسیله حمل و نقل عمومی مینی بوس ساعت  ۵:۴۵ به سمت  روستای کشارعلیا  حرکت کردند.

گفتنی است:  از همان ابتدای جاده روستای کشار علیا،  ترک  (Track) مسیرقله بارو (رفت وبرگشت ونقطه‌های مهم) ثبت شده است.

اعضای تیم کوهنوردی باشگاه ایران کوهستان ساعت ۶:۱۰ به روستای کشار علیا رسیدند بدلیل پارک نامناسب خودروها در روستا،  امکان تردد برای مینی‌بوس در جاده خاکی میسر نبود.

بنا به تصمیم سرپرست برنامه ، کوهنوردان پس از ۷ دقیقه پیاده روی در جاده آسفالتی پا در جاده خاکی گذاشتند  حدود ۴ کیلومتر درمسیر نسبتا صاف و گاهی شیب ملایم،  آرام آرام صعود قله را آغاز کردند در جاده خاکی خبر از برف و زمستان نبود  ولی  در قسمت‌هایی از محل عبور خش خش برگ‌های رنگارنگ پاییزی  روح‌ها را نوازش می‌کرد.

 تیم کوهنوردی ایران کوهستان در انتهای جاده خاکی به دو راهی برخورد کردند که سرپرست برنامه  برای  ادامه حرکت،  مسیری که در حدود صد متر آسفالت شده و ارتفاع  بیشتری از مسیر دیگر داشت  و مسیر اصلی قله بود انتخاب کرد.

ساعت ۹ صبح اعضای تیم کوهنوردی باشگاه ایران کوهستان برای صرف صبحانه در فضایی مناسب توقف کردند  و بعد از صرف صبحانه به پیمایش خود ادامه دادند.

آقای علایی سرپرست برنامه، مسیرهایی که نیاز به بررسی و دقت بیشتر داشت با سرعت زیاد و جلو تر  از تیم ، مسیر صعود را مورد ارزیابی و بررسی  قرار می‌داد .تا کوهنوردان بدون مشکل و موانع  صعود کنند.یکی از امتیازهای منحصر به فرد برنامه‌های باشگاه ایران کوهستان جنبه آموزشی است که آقای علایی تجربه‌های گرانبهای خود را به کوهنوردان منتقل می‌کند.

در ادامه، سرپرست برنامه  با برف کوبی مسیر را تراورس کرد  و اعضای تیم  هم  روی مسیر برف کوبی شده تراورس کردند و آرام آرام به سمت یال که  برف کوبی می‌شد ارتفاع گرفتند.سپس  تراورس کردند و به سمت گردنه ارتفاع گرفتند، اعضای تیم  در گردنه استراحت کوتاهی داشتند و نوشیدنی و خوراکی صرف شد سپس  کوهنوردان به سمت قله حرکت کردند.

 

در ادامه برای رسیدن به قله بارو از مسیر روستای کشار علیا، می‌بایست کوهنوردان دست به سنگ می‌شدند و از دهلیز به سمت قله می‌رفتند که بنا به تشخیص سرپرست برنامه، اعضای تیم تغییر مسیر دادند و مسیر نرمال را برای صعود انتخاب کردند.

در ادامه پیمایش در مسیر نرمال،  اعضای تیم استراحت کوتاهی کردند و یکی از آقایان  تیم بدلیل مشکلی  که در پایش احساس می‌کرد از همراهی تیم،بنا به تصمیم سرپرست و درخواست خود ایشان انصراف داد  وکوهنوردان با سبک کردن کوله‌های خود به مسیر حرکت خود ادامه دادند.

اعضای تیم ساعت 15 به قله رسیدند و  در یک روز زمستانی یک صعود عالی و هیجان انگیزرا تجربه کردند سپس، بعد از گرفتن عکس یادگاری ونوشیدن، نوشیدنی گرم ساعت 15:15عصر یک روز سرد زمستانی به سمت روستای واریش  حرکت کردند.

 ساعت 16:30 در محلی که یکی از همنوردان منتظر اعضای تیم بود برای صرف ناهار توقف کردند و پس از صرف ناهار به سمت روستای واریش به فرود خود ادامه دادند.

کوهنوردان ساعت 6:45 به روستای واریش رسیدند. و طبق هماهنگی قبلی،  مینی بوس در روستای واریش منتظر کوهنوردان بود که به سمت تهران حرکت کردند و ساعت  20 در باند جنوب به شمال اتوبان یادگار امام تقاطع آزادی،  برنامه صعود قله بارو در یک روز پر نشاط و خاطرانگیز پایان یافت.

اعضای شرکت کننده:

فریدن علایی­­ - اصغر شیرزاد -  امیررضا عبادی -  محمدرضا مقدم محمودرضا برازجانی- حوریه مقصودی- پگاه صمدزاده- شبنم خلیلی

 

 

 

اعضا شرکت کننده

امیررضا عبادی - حوريه مقصودي - اصغر شیرزاد - محمدرضا سیاره مقدم - فریدون علایی - شبنم خلیلی - فاطمه صمدزاده -

آبوم تصاویر