صعود قله هزار



شرح برنامه


نام برنامه

صعود قله هزار

تاریخ

15/03/1398

منطقه مربوطه

استان کرمان/شهرستان کرمان/بخش راین/دهستان راین/شهرراین/آبشار راین

ارتفاع شروع صعود (متر)

2873   - (40R528817/3269309)

ارتفاع قله (متر)

4501

مختصات قله

40R 526272/3264700

مسیر/جبهه صعود

شمالی/شمالی

مسیر/جبهه فرود

شمالی/شمالی

اختلاف ارتفاع مطلق /نسبی صعود شده(متر)

1675/1690

تجهیزات فنی همراه

طناب انفرادی، کارابین پیچ

کل مسافت پیموده شده (کیلومتر)

5/9

کل زمان رفت و برگشت

8 ساعت

نحوه دسترسی از شهر مبدا تا مقصد

 تهران-قم-کاشان-نطنز-اردستان-نایین-یزد-عقدا-رفسنجان-کرمان-راین

مسافت از شهر مبدا تا مقصد

عوارضی بزرگراه تهران-ساوه تا پارکینگ سایت ، 137کیلومتر

سرپرست برنامه

غلامرضا شمسائی زفرقندی/09123334927

راهنما

فریدون علایی

نفرات شرکت کننده

خانمها:  آذر حبیب زاده، شبنم خلیلی، پگاه صمد زاده، محبوبه گرمارودی

آقایان:  فریدون علایی، علی سپهر، علی ساجدی نیا، غلامرضا شمسائی، امیر مردانی

عکاس/تهیه مسیر با gps

غلامرضا شمسائی زفرقندی/ غلامرضا شمسائی زفرقندی

تهیه گزارش

غلامرضا شمسائی زفرقندی























موقعیت جغرافیایی استان کرمان:استان کرمان با مساحت حدود 181738 کیلومتر مربع، در ناحیه جنوب شرق کشور واقع شده و پهناورترین استان کشور است. این استان از شمال به استان های خراسان جنوبی و یزد ، از شرق به استان سیستان و بلوچستان ، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب،  به استان فارس محدود است و مرکز آن شهر کرمان است

استان کرمان،  بین مدار 26 درجه و 32 دقیقه و 08ثانیه تا 32 درجه و 00 دقیقه  و 00ثانیه عرض شمالی و بین نصف النهار 54 درجه و 30 دقیقه و 00 ثانیه تا 59 درجه و 30 دقیقه و 36 ثانیه طول شرقی از نصف النهار مبدا قرار گرفته است.

ناهمواری های استان و نحوه شکل گیری آن

ناهمواری های استان، به دو صورت کوهستانی و سرزمین های هموار(دشت) دیده می شوند.

1-کوهستان ها: اکثر نواحی مرتفع و کوهستانی استان، به صورت رشته کوه های عظیمی از محدوده شمال و شمال غربی  استان شروع شده و با جهت شمال غربی-جنوب شرقی،  به سمت مرکز استان گسترش یا فته است.

این ارتفاعات، از شرق به"دشت لوت" از شمال به "چاله رفسنجان-انار"، از غرب به "کفه نمکی سیرجان" و از جنوب، به "چاله جازموریان" محدود می شود.

این ارتفاعات را می توان به سه دسته کلی تقسیم نمود:

آ-کوه های شرقی:کوه هایی که از" کوهبنان" شروع شده و به موازات" دشت لوت" تا شمال" بم "گسترش یافته است.از قله های بلند آن می توان "دارستون"(درارسو) در کوهبنان(3545 متر) و" پلوار" در شرق ماهان (4328متر) را نام برد.از ویژگی های شاخص این رشته کوه ها، فعال بودن گسل های آن از نظر زلزله خیزی است."گسل کوهبنان " از 8 کیلومتری "زرند" می گذرد و کوهبنان بر روی آن واقع شده است.

در شهرستان" راور "، "گنبد های نمکی" ، ارتفاعات بلند و وسیعی را شکل داده اند که نقش بسزایی در شوری آب های سطحی و زیر زمینی و تشدید شرایط بیابانی دارند.

ب-کوه های مرکزی:کوه هایی که از" شهر بابک" شروع شده وبا جهتی شمال غربی- جنوب شرقی در نواحی مرکزی استان گسترش یا فته است.از ویژگی های شاخص این رشته کوه ها، افزایش ارتفاع آنها از اطراف به سمت نواحی مرکزی است به طوری که "قله هزار" با ارتفاع 4495متر، (بلند ترین قله ایران مرکزی)و" قله لاله زار" با ارتفاع4351متر از سطح دریاهای آزاد، در مرکز این رشته کوه ها شکل گرفته اند.

امتداد این رشته کوه ها، سبب شکل گیری بلند ترین شهر استان و سومین شهر بلند کشور، "شهر بافت" با ارتفاع 2280 متر شده است.

از دیگر کوه های بلند این ارتفاعات ، می توان  کوه های" چوپار"، "جبال بارز"،" بحرآسمان"،" گوغر"، "خبر" و" آتشفشان بید خوان "را نام برد.

پ-کوه های جنوبی: در محدوده جنوبی استان، "رشته کوه بشاگرد" قرار دارد. این کوه ها ، جز" رشته کوه های مکران "هستند که با جهت غربی شرقی از "تنگه هرمز" تا"بلوچستان" ادامه دار د. مانند:"کوه های مارز" و"رمشک"

از دیدگاه دیگر، مناطق کوهستانی استان کرمان را می توان به ده رشته  یا ده منطقه کوهنوردی تقسیم نمود که عبارتند از:

1-هزار 2- لاله زار  3-پلوار  4-جوپار  5-بحر آسمان 6-خبر  7-کوهپایه 8-جبال بارز  9-کوهبنان 10- شهر بابک(عکس2)

2-سرزمین های هموار(دشت ها): پهنه های بطور نسبی هموار که سبب جدایی کوهستان ها  از یک دیگر شده اند و می توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

آ- دشت های بیابانی: به دلیل ارتفاع کم، محصور بودن در بین ارتغاعات و دوری از دریا ها، دارای ویژگی بیابانی اند.

به طور عموم، از رسوبات بادی پوشیده شده اند و رسوبات تبخیری  گچ و نمک ، سبب شور شدن خاک آنها شده است. با رفتن به سمت مرکز این دشت ها، از کیفیت خاک و آب کاسته می شود و خالی از سکنه و بی آب و علف  می شوند.
"دشت لوت" ، پست ترین دشت داخلی ایران( با کمترین ارتفاع56 متر از سطح دریا) ، " دشت  ابراهیم آباد سیرجانبلند ترین دشت داخلی ایران(با ارتفاع 1710متر)، قسمت های وسیعی از" چاله جازموریان"، قسمت هایی از دشت " رفسنجان-انار" و" کفه نمکی سیرجان"، جز این دشت ها هسنتد.

ب- دشت های نیمه بیابانی: سرزمین های بطور نسبی هموار با مساحت های متفاوت که در کوهپایه ها یا در بین ارتفاعات واقع شده اند و در طول زمان با فرسایش ارتفاعات، رسوبات آبرفتی روی آنها را پوشانده است.این نواحی از نظر کشاورزی و استقرار روستاها و شهر ها، اهمیت زیادی دارند. مانند دشت های :"کوهپایه ای بافت"، "کوهبنان"، "جیرفت"،"بردسیر" و ...

تقسیمات سیاسی استان:استان کرمان ، پهناورترین استان ایران است. در سال 1391، دارای 23 شهرستان، 58بخش، 151 دهستان و 67 شهراست.
شهرستان های آن شامل : "انار"، "ارزوئیه"، "بافت"، "بردسیر"،" بم"، "نرماشیر"، "جیرفت"،" رابر"، "راور"، "رفسنجان"،" رودبارجنوب"،" ریگان "زرند"،" سیرجان"،" شهر بابک"، "عنبرآباد"،" فهرج"، "قلعه گنج"،" کرمان"، "فاریاب"، "کهنوج"، "کوهبنان" و" منوجان" است.

روش های رسیدن به کرمان:

برای رسیدن به شهر کرمان از مبدا تهران، امکان سفر هوایی و زمینی (قطار و اتوبوس) وجود دارد.

سفر هوایی: قیمت بلیط، بستگی به : ساعت پرواز، روز پرواز، شرکت هواپیمایی، عرضه و تقاضا و ... دارد و در بازه ی 450 الی 700 هزار تومان است و حدود 5/1 ساعت طول می کشد.

سفر ریلی: قیمت بلیط  بستگی به عرضه و تقاضا دارد و در بازه ی  85 الی 190 هزار تومان است  و در روز های شنبه ارزان تر است .مدت سفر حدود 14 ساعت است.در بین سه شرکت ارایه دهنده خدمات،  شرکت هایی وجود دارد که سفارش  شام نیز قبول می کنند.

سفر با اتوبوس: پایانه های جنوب، بیهقی و غرب، خدمات ارایه می کنند ولی بیشترین تعداد سفر، مربوط به تعاونی 7مستقر در پایانه جنوب تهران است. قیمت بلیط  در بازه 90 الی 105 هزار تومان است و حدود 12 ساعت طول می کشد.

مسیرتهران تا کرمان:فاصله تهران(عوارضی بهشت زهرا) تا کرمان(پایانه اتوبوسرانی)، درحدود 2/960کیلومتر است (عکس 3)

شهر راین:شهر تاریخی و خوش آب و هوای راین ، در مختصات جغرافیایی  40R542733/3275414 در فاصله 100کیلومتری کرمان و 123 کیلومتری شهر جیرفت قرار دارد.این شهر بر دامنه کوه هزار قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا 2178 متر و از شهر های سردسیر استان است.

روش های رسیدن به شهر راین:برای رسیدن به شهر راین، می توان از پایانه مسافربری کرمان با اتوبوس به شهر راین رفت. البته در روز های تعطیل، نمی توان بر روی آنها برنامه ریزی کرد.

همچنین می توان از "میدان بیرام آباد"کرمان با سواری های شخصی تا میدان آزادی راین رفت .این مسافت در حدود 100 کیلومتر است و 70 دقیقه طول می کشد.هزینه سواری های شخصی دربستی 80000 تومان است که البته بستگی به عرضه و تقاضا نیز دارد. (عکس 4)

راین،  با قدمت و تمدن کهن در زمان ساسانیان ، بواسطه قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و در مسیر راه کرمان به جیرفت و بندر عباس، موقعیتی مناسب داشته و از مراکز دادوستد و یکی از مراکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ بوده است.

جاذبه های ی تاریخی راین: "ارگ راین"، مهم ترین جاذبه تاریخی این شهر است. با مساحتی بیش از 2200 متر مربع، در جنوب غربی شهر کنونی و بر فراز تپه ای قرار دارددور تا دور قلعه را حصاری  در بر گرفته که ارتفاع آن بیش از 10 متر است.تنها ورودی آن، از جبهه شرقی است. (عکس5)

جاذبه های طبیعی راین:

 "آبشار راین"، یکی از پر طرف دار ترین آبشار های استان و در فاصله 24 کیلومتری  در جنوب راین است.(عکس6)

"کوه هزار"، با داشتن هزار نوع گیاه گوناگون شناخته می شود.

"چنارهای هزار ساله"، در کنار مسجد جامع سرو چهار صد ساله  در مقابل حرم امام زاده زید و...

جاذبه های ی مذهبی راین:

مرقد مطهر" امامزاده شیر خدا (ابوالبشائر) "در میدان شیر خدا"امامزاده سید علی" و"امامزاده زید" در خیابان طالقانی است.
جاذبه های زمین گردشگری راین:

در 30 کیلومتری جنوب شرق راین،در اطراف دهکده های" قلعه حسنعلی"،" قلعه حیدر "و "قلعه توتک"  15 دهانه ی انفجاری آتشفشانی وجود دارد که بین  5000 تا  10000 سال قبل فعال یوده اند.(عکس7)

صنایع دستی راین:

معروفترین آنها، صنعت فلز کاری است.کارد و چاقوی صنعتگران راین، معروف است.

اسکان: می توانید" مرکز آموزشی  رفاهی  فرهنگیان راین"  را انتخاب کنید. این مرکز در فاصله  100متری میدان شیر خدا قرار دارد البته بایستی کارت شناسایی فرهنگیان داشته باشید.

این مکان،  دارای اتاق های 6 و 8 تخت خوابی است ولی سرویس های بهداشتی آن  عمومی است . فقط برای خانم ها امکان استفاده از حمام  وجود دارد.هزینه اسکان هراتاق تا 5 نفر، 33600 تومان از ساعت 14:00 الی 09:00 روز بعد است.

 مدیر مرکزآموزشی  رفاهی  فرهنگیان راین: آقای  پاکاری است. ( تلفن همراه : 09136211878 و تلفن ثابت : 03433761060)

نقشه شهر راین(عکس 8)

منطقه هزار

رشته کوه هزار، دارای بلند ترین قله ایران مرکزی  و سومین قله در "طرح سیمرغ" است و دارای 2 قله چهار هزار متری و چند قله سه هزار متری است.

وجه تسمیه این کوه، فراوانی گیاهان معطر و دارویی است که در قبل به "هزار گیاه"معروف بوده و عطر گیاه "گارچی"در فصل بهار و تابستان ، فضای کوهستان را آکنده می کند.رودخانه بزرگ" هلیل"، از دره های آن سرچشمه می گیرد. هزار، از توده های باتولیت آتشفشانی است که فاقد دهانه است.

قله های رشته کوه هزار:

1-"هزار(شاه چهل تن)" ،  2-"سرمشک (سر تشتک) {4085متر}" 3-"هنزا{3873متر}" 4-"چهار طاق{3514متر}" 5- "درآلو{3181متر}" 6-"سه دران{3128متر}

قله هزار/شاه چهل تن)

از فراز قله هزار، قله های منطقه پلوار، جوپار، لاله زار، بحر آسمان و جبال بارز را می توان دید.(عکس3)

نام قله اصلی، "شاه چهل تن"است . در نزدیکی آن، (سمت شرق و در حدود فاصله 300متری آن)، روستاییان محلی زیارتگاهی را با سنگ چین ایجاد کرده اند  که از روی قله هزار قابل مشاهده است.

پوشش گیاهی و جانوری

از گیاهان منطقه،"مرزن جوش"، "آلاله"، "مفروح"،"کاج کوهی(هوم)"، "ازگن"، "آنقوزه"، "درمنه"، "بید وحشی"، "کرفس"، "بیدستان ها"و. .. را می توان نام برد.

 در مسیر حرکت از آبشار راین تا پناهگاه، پوشش های گیاهی مانند:"چویل(گارچی)" (عکس 9)، "درخت بید"، "پونه" ، "خشخاش هرز"(عکس 10)،"ختمی درختی"(عکس 11)، "دغدغک درختی"  (عکس 12)، و ... به چشم می خورد.
جنس چویل /
Ferulago Koach  در ایران 7 گونه گیاه علفی چند ساله معطرو کوهستانی داردبعضی از آنها توسط مردم محلی برای معطر کردن دوغ ، ماست و کره استفاده می شود. (عکس 9)

جنس خشخاش یا کوکنار/Papaver L. در ایران قریب به 28 گونه گیاه علفی یک ساله و چند ساله داردکه در سرتا سر ایران از میان مزارع تا ارتفاعات کوهستانی پراکنده اند.اغلب آنها بخصوص گونه های چند ساله، حاوی ترکیبات دارویی و اغلب سمی و مخدر هستند. (عکس 10)

ختمی درختیHibiscus  syriacus L.  درختچه ای غیر بومی به ارتفاع تا 4متر که برگ های آن ملین است. (عکس 11)

دغدغک درختی، درختجه ای با گل های زیبای پروانه ای به ارتفاع تا 4 متر که برگ های آن مدر است. (عکس12)

از حیوانات، گرگ، موش کوهی، قوج(گوسفند وحشی نر)، میش(گوسفند وحشی ماده) و ... را نام برد

همچنین،  پرنده ای به نام " زاغی(Pica pica) "در این منطقه مشاهده شد.پرنده ای به طول 48 سانتی متر با رنگ سیاه و سفید با جلای آبی سبز شفاف.با دم درازش بخوبی شتانته می شود.صدای آن به صورت"چاک-چاک" است. زاغی از "راسته گنجشک سانان" و "تیره کلاغیان" است. (عکس13)

از خزندگانی که نظر کوهنوردان را قبل از رسیدن به پناهگاه به خود جلب کرد،" آگاما "بود. این خزنده بطور معمول در مناطق صخره ای پوشیده از سنگ ریزه زندگی می کنداین سوسمار ها تا ارتفاع 4000 متری رشته کوه های البرز و زاگرس پراکنش دارند . آگاما از "رده خزندگان"، "راسته اسکوآماتا" و "زیر راسته مارمولک ها"است. (عکس14)

روستاهای پیرامون قله هزار

راین، میرشادی، اردیکان، بابی نی، زر رود(ظهر رود)، باب زنگی، خالق آباد، حسن آباد

مسیر های صعود به قله هزار

1-مسیر شادی:کرمان، راین، روستای میرشادی. مدت زمان صعود از این مسیر، حدود 4 ساعت است. (عکس3)

2-مسیر اردیکان:کرمان،روستای قریه العرب، روستای چهار طاق، روستای راسک ، روستای اردیکان، آبشار(عکس3)

این مسیر، نزدیکترین مسیر  از نظر زمانی است

2-مسیر باب زنگی:کرمان، راین،روستای حسین آباد، رودخانه سوراخ مار، روستای گروه،  روستای باب زنگی

دومین مسیر پرطرفدار  در میان کوهنوردان است(عکس3)

2-مسیر زر رود(ظهر رود):کرمان، راین، آبشار راین(عکس3)

زیباترین، معروفترین و پر رفت و آمدترین مسیر صعود به قله هزار است.

آبشار راین

برای رسیدن به آبشار راین از شهر راین،، می توان  از وسایل شخصی ، مینی بوس یا وسایل کرایه ای استفاده کرد.هزینه کرایه های شخصی دربستی،  60.000تو مان  در روز  و 80.000  تومان در شب است.امکان پارک ماشین در اطراف آبشار وجود دارد ولی برای ورود ماشین  به محوطه آبشار، بایستی ورویه ای به مبلغ 7.000 تومان پرداخت کرد. در این محوطه ، رستوران و خواربار فروشی کوچکی نیز وجود دارد.

فاصله راین (میدان شیر خدا) (عکس 8) تا پارکینگ آبشار راین،   6/16 کیلومتراست و  19 دقیقه طول می کشد.ارتفاع عوارضی آبشار راین، 2776متر است

مختصات عوارضی آبشار  راین

40R529017/3269732

از عوارضی آبشار راین تا پارکینگ(شروع پیمایش)حدود 540 متر است و ارتفاع آن 2805 متر است.

مختصات پارکینگ آبشار  راین

40R528816/3269325

گزارش صعود  یک روزه باشگاه کوهنوردی ایران کوهستان به قله هزار از مسیر آبشار راین

دوشنبه  13 خرداد 1398

9 نفر از اعضای باشگاه ایران کوهستان ، ساعت 22:15 در پایانه جنوب جمع شدند و درساعت23:00 با اتوبوس به سمت کرمان حرکت کردند.

سه شنبه  14 خرداد 1398

اتوبوس در کاشان ، توقف کوتاهی داشت . سپس، در شهر" عقدا"  برای اقامه نماز صبح  و بعد از آن در شهر رفسنجان توقف 30 دقیقه ای داشت. در  ساعت 11:30 به پایانه مسافربری کرمان که در قسمت غربی  و حاشیه شهر است، رسید. سپس اعضای گروه با تاکسی های خطی در پایانه،  برای صرف ناهار به "رستوران سنتی کیخسرو "در "میدان شهدا "رفتند. در این  رستوران، غذاهای محلی مانند"بزقورمه"، "گوجه پلو" و .. نیز طبخ می شود که قیمت مناسبی دارد.در شب، به علت پخش موسیقی زنده، از هر نفر 2.000 تومان وردیه گرفته می شود. (عکس 15)

ااعضای گروه پس از صرف ناهار، در ساعت  14:30 از "میدان بیرام آباد" کرمان به سمت شهر راین حرکت کردند.

ساعت 16:00به محل اقامت ( مرکز آموزش رفاهی فرهنگیان راین)  رسیدند و بعد از استراحتی کوتاه ، به گشت و گذار در شهر راین پرداختند.

بعد ازصرف شام، برنامه صعود  فردا و وسایل همراه مرور شد. آنگاه، روش چادر زدن آموزش داده شد. (آمادگی برای بر نامه صعود قله "پلوار" بعد از قله هزار)

چهارشنبه  15 خرداد 1398

بعد از صرف صبحانه، اعضای تیم در ساعت 05:00 با دو دستگاه ماشین که از قبل هماهنگ شده بود، به سمت آبشار راین حرکت کردند. در  ساعت 5:45 ، صعود خود را از مقابل زنجیر در ارتفاع 2837متر آغاز کردند . (عکس16)

. مختصات:

40R528816/ 3269325

مسیر صعود ، با عبور از  شیب بسیار تند ی از روبه روی آبشار راین  شروع می شود که حدود 30 دقیقه طول می کشد. (عکس 17)

بعد از آن ، به یک مسیر هموار در دشت  منتهی می گردد که تا نزدیکی های پناهگاه  با شیب یکنواخت و ملایمی ادامه دارد.(عکس 18)

در ادامه مسیر، گاهی اوقات از کنار" بیدستان هایی "که در امتداد رودخانه است، حرکت می کنیم و گاهی اوقات لازم است از روی رودخانه عبور کنیم.اگر برگشت گروه به" تاریکی  شب" منجر شود، عبور از رودخانه بایستی با درایت بیشتری انجام شود زیرا ارتفاع آب به دلیل آب شدن برف ها در روز، بالاتر می آید  و پاکوب مشخص نیست.

برروی تعدادی سنگ و با رنگ شب نما، مسیر مشخص شده است نبایستی به آنها امید بست.

در ادامه مسیر، به تابلویی (عکس 19) در ارتفاع 3219 متر برمی خوریم که ادامه مسیر را نشان می دهد.

مختصات تابلو:

40R529004/3267817

از این تابلو، مسیرصعودبه قله جدا می شود.

یک: مسیر سمت راست که به پناهگاه و قله ختم می شود و مسیر معمول  و آسانتراست  و رودخانه آن کم آب تر است.

دو: مسیر سمت چپ که به نام "دره بزکش " معروف است و سخت تر است.(در روز صعود گروه ما، با اینکه مسیر پر تردد بود، مشاهده نکردم گروهی از مسیر دره بز کش صعود کند.)

در ادامه مسیر، از رودخانه فاصله می گیریم و در سمت راست آن به پیمایش خود ادامه می دهیم تا به پناهگاه هزار برسیم.
این پناهگاه فقط از فاصله نزدیک قابل رویت است.فاصله آبشار تا پناهگاه، 2/4 کیلومتر است.
(عکس20 - مسیر رفت به رنگ قرمز)

پناهگاه هزار

در دامنه های شمالی قله هزار، جانپناه سنگی در ارتفاع حدودی 3295 متری وجود دارد که ظرفیت معمول آن 25 نفر است و 4  تخت دارد که 2 تا از تخت های آن خراب است و یک اتاق اختصاصی دارد که ظرفیت آن 8 نفر است و توسط هیات کوهنوردی راین(آقای واحدی) کرایه داده می شود. محوطه اطراف پناهگاه سیمانی است و امکان برپایی 10 چادر در اطراف آن وجود دارد .این پناهگاه با هزینه گروه کوهنوردی چوپار و کمک های هیات کوهنوردی  راین و بم در سال 1371 ساخته شده است. (عکس 21)

مختصات پناهگاه:

40R528206/3267708

تنها "چشمه "در مسیر صعود  قله هزار از مسیر آبشار راین، در کنار این پناهگاه قرار دارد.

از پناهگاه به بعد، شیب بیشتر می شود.

ادامه مسیر، از پشت پناهگاه و به سمت جنوب غربی است که بایستی  بر روی یال سوار شد. در ادامه ، در ارتفاع 3465 متر ، به تپه ای می رسیم . کم کم مسیر در جهت غربی تغییر جهت می دهد. در مقابل خودمان گردنه ای را می بینیم که قبل از رسیدن به آن،  بایستی دامنه پرشیبی را پیمود. (عکس 22)

پس از رسیدن به گردنه، ،بر روی یالی سوار می شویم که تا قله ادامه دارد و دارای انحراف کمی از جنوب به طرف غرب است (عکس 23 ارتفاعات پایین تر از" دره آویشن")  

در ادامه صعود بر روی  یال، در سمت چپ به تابلوی "دره آویشن "برمی خوریم که بوی آویشن قبل از رسیدن به آن ، به مشام می رسد.در ارتفاع 3790 گروه برای استراحت کردن  و انبار کردن موادغذایی اضافی، حدود نیم ساعت توقف داشت.از این مکان تا کمی بالاتر از "صخره تاج خروس"، انحراف کمی در جهت شرق جنوب داریم. (عکس 24)  

در ادامه مسیر به" صخره تاج خروس " در ارتفاع3843 متر می رسیم. (عکس 24 و 25)

مختصات صخره تاج خروس:

40R526698/ 3266378

در ادامه مسیر، گاهی اوقات لازم است که دست به سنگ شویم در ادامه مسیر،به" تابلوی یادبود" در ارتفاع 3867 متر می رسیم.
در صعود، این تابلو در معرض دید نیست ولی در هنگام فرود اگر دقت کنیم ، آن را می توانیم ببینیم. (عکس 24 و 26)

مختصات تابلو ی یادبود:

40R526721/ 3266284

{در هنگام برگشت، گروه تصمیم گرفت از تابلوی یادبود تا کمی پایین تر ازصخره تاج خروس را از سمت راست دور بزند و درگیر سنگ نشود(مسیر فیروزه ای)} .

{یکی از همنوردان به علت ناراحتی معده، از ارتفاع تقریبی 4000متری با گروه کوهنوردان با تجربه کرمانی همراه با یک دستگاه بیسیم به پناهگاه باز گردانده شد.}

در ادامه مسیر،  به صخره هایی برخورد می کنیم . کمی بعد از تابلو یادبود  تا دومین صخره، مسیر در جهت جنوب غربی است.از این صخره ها به بالا ، وزش باد شدت گرفت

بعد از دومین صخره، به "سنگ های شتر خواب گلو " در ارتفاع 4292متر می رسیم. این صخره ها مکان مناسبی برای شب مانی اضطراری است.

مختصات سنگ شتر خواب گلو:

40R526344/ 3265227

از دومین صخره تا قله، مسیر به طرف جنوب است. (عکس27)

قبل از رسیدن به قله، بایستی از سمت چپ یالی که بر روی آن سواریم، تراورس کنیم.

اعضای گروه در زیر قله، لباس اضافی برتن کردند و درساعت 15:00 روی قله عکس یادگاری انداختند.(عکس28)

قله به صورت صخره ای است و وزش باد شدید است. اعضای گروه پس از انداختن عکس، در زیر قله به استراحت پرداختند و سیب زمینی و تخم مرغ آب پزی را که شب قبل آماده کرده بودند، میل کردند.

مختصات قله(عکس29)

تابلوی قله: (عکس30)

اعضای گروه در ساعت 16:00 از قله به سمت پناهگاه برگشتند و در ساعت 20:00 به مدت 45 دقیقه در پناهگاه استراحت کردند.از آن به بعد،  با همنوردی که در پناهگاه استراحت می کرد، به سمت آبشار راین حرکت کردند. برنامه در ساعت 23:30 تمام شد و با ماشین شخصی کرایه ای که آمده بودند، به شهر راین برگشتند.

پروفیل ارتفاعی مسیر رفت : (عکس31)

نقشه 3بعدی مسیر (عکس32)

وضعیت  آنتن دهی تلفن همراه:

در ابتدای پیماش، وضعیت پوششی  آنتن  موبایل  خوب بود ولی در ادامه تا پناهگاه،  موبایل ها انتن نداشتند.  بعد از پناهگاه، در قسمت هایی کمی از مسیر صعود  موبایل ها انتن  داشتند.

پنجشنبه  16 خرداد 1398

(عکس33)

قبل از ظهر، اعضای تیم برای گشت وگذار و صرف ناهار ، به شهر" ماهان" رفتند.در ساعت 15:00، گروه به  دو دسته تقسیم شد:
گروه اول: به کرمان رفتند و از پایانه مسافربری کرمان در ساعت 16:30 به سوی تهران حرکت کردند. در روز جمعه ساعت 05:00به تهران رسیدند.

گروه دوم: مایحتاج خوراکی خود را تهیه کردند و برای صعود قله فنی "پلوار" در روز جمعه ، با یک دستگاه وانت مزدا به سمت "روستای  دربر" عازم شدند.{گزارش این صعود را به زودی در سایت مشاهده خواهید کرد.}

منابع:

1-کتاب : تنوع زمین شناختی ایران/انتشارات :ایران شناسی/نویسنده :سید امیر توکلی صبور/سال چاپ:1394

2-کناب: استان شناسی کرمان/انتشارات: وزارت آموزش و پرورش/پدید آورنده:سازمان پژوهش و برنامه ریزی/سال چاپ: 1396

3-کتاب : کوه های کرمان/انتشارات : خدمات فرهنگی کرمان/نویسنده: رسول زندی/سال جاپ :1395

4-جزوه : راین/اداره کل میراث فرهنگی و...استان کرمان/انتشارات : معاونت گردشگری/سال چاپ: -----

5-نقشه سیاحتی استان کرمان/انتشارات: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتا شناسی/سال چاپ : ----

6-از رائین تا راین/انتشارات: سرزمین سبز/نویسنده: محمد خیام، علی رحب قانع/سال چاپ: 1393

7- شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران/ انتشارات: فرهنگ معاصر/نویسنده: ولی ال..مظفریان/سال چاپ: 1396

8- طبیعت گردی با گیاهان ایران / انتشارات: ایران شناسی/نویسنده: مجید اسکندری/ سال چاپ: 1395

9- خزندگان و دوزیستان ایران/ انتشارات: ایران شناسی/نویسنده: کامران کمالی/ سال چاپ: 1397

10- راهنمای پرندگان ایران/ انتشارات فرزانه/ نویسنده: جمشید منصوری/ سال چاپ: 1392



اعضا شرکت کننده

فریدون علایی - غلامرضا شمسائی زفرقندی - شبنم خلیلی - فاطمه صمدزاده - علی ساجدی نیا - علی سپهر - امیر مردانی -

آبوم تصاویر