پیمایش جنگل حلیمه جانشرح برنامه

نام برنامه

پیمایش جنگل حلیمه جان

تاریخ

بیست نهم/شهریور/1398

منطقه مربوطه

روستای حلیمه جان

مسیر/جبهه صعود

ابتدای جنگل حلیمه جان

مسیر/جبهه فرود

مسیر رودخانه عروس

وسایل و تجهیزات همراه

جی پی اس، باتوم، قطب نما، نقشه منطقه، پانچو،هدلامپ،طناب انفرادی

کل مسافت پیموده شده (کیلومتر)

297

مسافت پیموده شده در جنگل حلیمه جان

4.3 کیلومتر

کل زمان پیمایش

4 ساعت

کل زمان رفت و برگشت

16:30

نحوه دسترسی از شهر مبدا تا مقصد

تهران/ کرج/ قزوین/ رودبار

سرپرست برنامه

عباس صادقی حسن آبادی

نفرات شرکت کننده

خانمها: مریم شریف‌زاده، آناهیتا ویسه،فاطمه صمدزاده، حوریه مقصودی، شبنم خلیلی

آقایان: امیر مشرف، مهدی امامی،امیر مردانی، علی سپهر، عباس صادقی

عکاس برنامه

حوریه مقصودی، علی سپهر

تهیه گزارش

شبنم خلیلی


"به نام خداوند هستی بخش"


استان گيلان

استان گیلان يكي از استان هاي شمالي كشور با مسا حت 14711 كيلومتر مربع مي باشد. شهرستان رودبار جنوبی‌ترین، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستانِ استان گیلان است. مرکز این شهرستان  شهر رودبار است.

 شهرستان رودبار بخاطر داشتن‌باغ‌های زیتون شهرت فراوانی دارد. که دریاچه عروس و جنگل حلیمه جان در این استان قرار گرفته است وجود دریاچه ای در آغوش جنگل آرامش و زیبایی را به منطقه داده است و گردشگرانی که ‏به این منطقه می روند برای ساعاتی ‏به دور از استرس های روزمره، لحظات پر از شادی را می توانند سپری کنند. در واقع دریاچه ای در ‏دل جنگل را می توان تکهای از بهشت بر روی زمین دانست و بازدید از آن خالی از لطف ‏نمی باشد.

 

دریاچه عروس و جنگل حلیمه جان

جنگل حلیمه جان و دریاچه عروس یکی از زیباترین مکان های طبیعی در استان گیلان می باشد. حلیمه جان روستایی از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار در استان گیلان است. این دریاچه زیبایی منحصر به فرد دارد که جالب ترین بخش آن، این است که اول صبح ها، جلبک های سبز سطح دریاچه را می پوشاند و آب سبز رنگ هست، اما باد که شروع به وزیدن می گیرد، کم کم جلبک ها کنار می روند و رنگ آبی دریاچه جلوه گری می کند.

 

پوشش گیاهی جنگل حلیمه جان

 گونه‌هاي درختي و درختچه‌هالي جنگل‌هاي شهرستان رودبار  از جمله جنگل حلیمه جان  به شرح زير مي‌باشد: راش، ممرز، بلوط، توسكا ييلاق، توسكا قشلاقي، افرا، شيزار، ون، شمشاد، انجير، خرمندي، درك گردو، ملج ... ، زربين، گيلاس وحشي، جل وليك، اوري، ازگيل، خاسي، آزاد، نمدار، گز، ارسي، زرشك و بند و بادام وحشي و ... ديده مي‌شود.

 گونه‌هاي بوته‌اي و گياهان خشبي و گياهان علفي جنگلهاي شهرستان رودبار بدين شرح مي‌باشد : كوله‌خاس، اقطي، گزنه، توت‌فرنگي، داردوست، تمشك، سرخس، چلرك و ... .

 

مسیر دسترسی

این روستا و دریاچه عروس در بخش رحمت آباد شهرستان رودبار قرار دارد. بهترین راه دسترسی برای ساکنین تهران به روستای حلیمه جان، آزاده راه تهران-قزوین است. آزاده راه را به سمت منجیل و رودبار طی می کنید تا به توتکابن برسید و بعد از آن تابلوی روستای حلیمه جان را خواهید دید و وارد خروجی روستای حلمیه جان می شوید.

 

چه زمانی به دریاچه عروس سفر کنیم؟

مطمئنا اولین فصلی که به ذهن خطور می کند فصل تابستان است ، هوا گرم هست و آب تنی هم بهترین گزینه برای تفریح، اما فصل پاییز دریاچه حلیمه جان یا دریاچه عروس گیلان هم بی نظیر است هر چند در فصل بهار این منطقه زیبایی فوق العاده ای دارد.شرح برنامه:

پیمایش جنگل حلیمه جان آخرین برنامه 6 ماهه اول 1398 باشگاه ایران کوهستان بود که توسط سرپرست برنامه جناب آقای صادقی برگزار شد با توجه به اینکه رویکرد اصلی باشگاه مبحث آموزش است مهمترین و اصلی ترین هدف از پیمایش جنگل حلیمه جان  بحث آموزش اعضای باشگاه ایران کوهستان بود تا شرکت کننده گان در برنامه جنگل نوردی،  پیمایش درست و علمی در جنگل و داشتن اطلاعات لازم در خصوص وسایل مورد نیاز را یاد بگیرند .

 طبق برنامه ریزی انجام شده توسط سرپرست برنامه، اعضای باشگاه ایران کوهستان ، صبح روز جمعه 29 شهریور ماه 1398 برنامه پیمایش جنگل را از دو مسیر آغاز کردند. گفتنی است  قبل از شروع برنامه درباره وسایل همراه  و آمادگی بدنی جنگل نوردان اطلاعات لازم توسط سرپرست برنامه ارایه شد بود تا آرامش کافی برای جنگل نوردان در دل طبیعت ایجاد شود.

برای شروع برنامه سرپرست برنامه دو مسیر را در نظر گرفته بود. مسیر اول، 4 نفر ساعت 4 صبح در میدان رسالت و5 نفر ساعت 4:30 در خیابان آزادی روبروی دانشگاه صنعتی شریف،جمعا 9 نفر بوسیله حمل و نقل عمومی مینی بوس که هزینه هر نفر 125 هزارتومان بود به سمت رودبار (روستای حلیمه جان ) حرکت کردند.

مینی بوس ساعت 6:15 بین راه برای انجام فرضیه نمازتوقف کرد سپس به مسیر خود ادامه داد و ساعت 9 صبح به روستای حلیمه جان رسید.با توجه به وجود 13 اقامتگاه بومگردی در روستای حلیمه جان اگر کسی قصد اقامت داشته باشد شرایط مناسبی برای اقامت گردشگران و جنگل نوردان فراهم است.

روستای حلیمه جان یکی از بکرترین و خوش آب و هواترین مناطق استان گیلان به شمار می رود که اعضای باشگاه ایران کوهستان در روستای حلیمه جان ابتدای جنگل به صرف صبحانه مشغول شدند.

 سپس آقای مهدی امامی به جمع گروه اضافه شد. پس از اماده شدن،  ساعت 10 صبح گروه 10 نفره به سمت جنگل که سر قدم برنامه، آقای مهدی امامی  و عقب دار آقای علی سپهر حر کت کردند. یک سمت جنگل جاده باریک آسفالت است وسمت جنگلی ناهموار و خاکی است.گفتنی است  به علت شرایط جوی و مسیرهای گل آلود لغزنده،  بهتر است از سفر در فصول سرد به این روستا  صرف نظر شود یا وسایل کافی برای جنگل نوردی همراه داشته باشند.

 اعضای گروه پس از پیماش در جنگل  و استفاده از زیبایی های بکر طبیعت  و مشاهده  گونه های درختان از جمله راش، ممرز، بلوط و ... و درختان میوه ازگیل، زالزالک از هر فرصتی برای عکاسی از جنگل و ماندگار کردن تصویری از خود کوتاهی نمی کردند.

در مسیر پیمایشی که اعضا گروه طی کردند جانوری به جز حلزون مشاهده نشد هر چندامکان وجود  جانوران جنگل زیاد است که جنگل نوردان می بایست احتیاط لازم را هنگام پیمایش داشته باشند.

 در ادامه پیمایش، سرپرست برنامه جناب آقای صادقی کلاس تئوری در جنگل برگزار کردند و آموزشی درباره مبانی پیمایش جنگل (تعاریف پایه، تعریف جنگل، راهپیمایی در جنگل، حفظ محیط زیست جنگل، علل تخریب جنگل، حیات وحش جنگل، تجهیزات مرد نیاز در جنگل، برقراری بارگاه، آتش، و خطرات جنگل توضیحاتی برای اعضای گروه ارایه کردند و پس از اتمام کلاس تئوری، اعضا به مسیر خود ادامه دادند.

در ادمه مسیر هنگام عبور از رودخانه  یک پلی با تنه درخت درست شده بود که با تشخیص سرپرست برنامه اعضای گروه از روی تنه درخت عبور نکردند بلکه کف رودخانه را برای عبور انتخاب کردند که مشخص شد تنه درخت پوسیده شده است.در همین راستا؛ می بایست مورد توجه قرار بگیرد  در شرایط جوی نامناسب امکان عبور از کف رودخانه وجود ندارد بنابراین جنگل نوردان تدابیر لازم برای عبور در چنین شرایط جوی را در نظر بگیرند.

گروه پس از 4 ساعت پیمایش ساعت 14 کنار دریاچه عروس به پیمایش پایان دادند که زمین سرسبز با درختان اطراف دریاچه و انعکاس تصویر آنها در آب، با خلق فضایی رویایی کنار دریاچه عروس آرامش وصف ناپذیر به حاضرین می داد.

پس از استراحت کوتاه، اعضای باشگاه ایران کوهستان ساعت 14 به سمت تهران حرکت کردند در ادامه، گروه ساعت 16 جهت انجام فریضه نماز و صرف ناهار در قزوین توقف کردند. سپس به مسیر خود ادامه و ساعت 21 در میدان رسالت برنامه پیمایش جنگل حلیمه جان در یک روز پرانرژی و سرشار از شور و نشاط پایان یافت .

 تلفن همراه سرپرست برنامه آقای صادقی : 989126583248+

ایمیل: abbassadeghi62@yahoo.com


اعضا شرکت کننده

عباس صادقی حسن آبادی - شبنم خلیلی - حوريه مقصودي - فاطمه صمدزاده - علی سپهر - امیر مردانی -

آبوم تصاویر